Çeyrek altın fiyatı neye göre belirleniyor

“Altın fiyatlarında sert düşüş!” başlıklı haberlere daha çok denk gelmeye başladığımız şu günler, özellikle altına yatırım yapan küçük yatırımcıyı kara kara düşündürüyor. Her geçen gün düşününü sürdürmeye devam eden altın fiyatlarını kimin veya hangi etkenin düşürdüğü ise ayrıca merak edilen bir konuyu teşkil ediyor. Ne oluyor da altın düşüyor, ne oluyor da değeri yükseliyor? Bu etkenler nelerdir? Dahası, Türkiye’de altın fiyatlarını kim belirliyor? Daha çok küçük yatırımcılar tarafından merak edilen bu sorulara cevap vermeye başlamadan önce, “Türkiye’de altın fiyatlarını kim belirliyor?” sorusunun baştan “eksik” olduğunu söylemekte fayda var. Eksik, çünkü altın fiyatları sadece Türkiye’de belirlenmiyor. Tüm dünya ekonomilerinde 24 saat boyunca işlem gören altın, yine tüm dünyadaki gelişmelerden olumlu veya olumsuz etkilenir. Bu etkiler de altının Türkiye’deki fiyatına artı veya eksi değer olarak etki eder. Söz gelimi FED’in faiz artırımı, enflasyon oranlarının açıklanması, küresel ölçekte meydana gelen krizler, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Başkanı’nın yaptığı bir açıklama… Hepsi ve daha fazlası, oldukça hassas bir terazide asılı bulunan altın fiyatlarını olumlu veya olumsuz olarak yönlendirir. Netice olarak Türkiye’de altın fiyatlarını belirleyen herhangi bir kurum veya kişinin bulunduğunu söylemek doğru olmayacaktır.


çeyrek altın fiyatı belirlenmesi

Altına etki eden bir diğer unsur da arz talep dengesidir.Her ürüne olduğu gibi altına da talep arttıkça fiyat yükselir. Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Uzakdoğu’daki Hindistan gibi ülkelerin kültürlerinde yer edinen altın, düğün dönemleri geldiği zaman fazlaca talep edildiği için kıymete biner ve değer kazanır. Aynı durum Türkiye için de geçerlidir.

Altının fiyatını etkileyen küresel etkenlere baktığımızda savaş ve iç karışıklıkların da önemli bir rol oynadığını görüyoruz. Bir ülkede savaş çıktığı zamanpiyasalarda belirsizlik havası hâkim olur. Ekonominin giderek dengesizleştiği ve güven ortamının kaybolduğu bir ülke, dolaylı olarak diğer ülke piyasalarını da etkileyebileceği için bu durumdan altın fiyatları olumsuz olarak etkilenir ve değer kaybına uğrar.

Keza aynı şekilde enflasyon, yani hayat pahalılığı da altına olan talebi arttırdığı için altın fiyatlarının artmasına yol açar. 10 lirayla 10 tane ekmek alabiliyorken, 8 ekmek almaya başladığınızda cebinizdeki para değersizleşmeye başlamış demektir.Para değerini kaybetmeye başlayınca insanlar varını yoğunu altına yatırarak zararlarını en aza indirmeye çalışırlar. Yukarıda da zikrettiğimiz üzere, talep artışı altın fiyatlarını artıracağı için enflasyon da dolaylı yoldan altın fiyatlarının yükselmesine yol açar.

Eğer kısa bir dönem için altına yatırım yaptıysanız, küresel piyasalarda olan biten hakkında fikir sahibi olmanız önem taşır. Sıradan insanlar için önemsiz gibi görünen FED veya ECB Başkanı’nın yaptığı basın açıklamaları, ABD’deki bir bankanın iflas etmesi, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu düşürmesi; sizin için,yatırım yaptığınız altının fiyatlarını etkileyebilecek en önemli etkenler arasında yer almalıdır.

Gram Altın fiyatı
Ata Altın fiyatı
Bilezik fiyatı

Hesaplama
  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..
Çeyrek altını bankada bozdurabilir miyiz? Çeyrek altın bankaya satılır mı? gibi..