Altına yatırım yapmanın püf noktaları

Altın yatırımı nasıl yapılmalı?

Altın, daha çok uzun vadeli süreçlerde oldukça karlı bir yatırım aracıdır. Altın, piyasada 1 gramlık, çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını gibi farklı gramajlarda satışa sunulur. Altın ölçüsü olarak kullanılan bir diğer birim de Ons’tur. Ons; altın, gümüş, platin gibi değerli metallerin ve elmas, yakut gibi değerli taşların kütle ölçüm birimidir. 1 Ons 31.10 gr karşılığıdır. 1 Ons = 31,10 gram altın (24-ayar) anlamına gelir. Altına yatırım yapmak isteyen kişiler, farklı şekillerde birikim yapabilirler. Çeyrek altın, gram altın veya yarım altın gibi alımlar yaparak birikimlerini bu yönde değerlendirebilirler. Altın almak isteyenler, bu seçenekler dışında Ons olarak da alım yapabilirler. Peki, altın onsu almak daha karlı bir eylem midir? Bu soruyu cevaplamak için diğer seçeneklerle karşılaştırmak gerekir.


altın yatırımı


Altın ons yatırımı

Genel olarak bakacak olursak; Ons Altın tüm dünyadaki merkez bankalarını ve yatırımcıları ilgilendirir. Gram altın ise sadece Türkiye içi hareketlenmelere neden olmaktadır çünkü gram altını Türk Lirası da etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse, altın fiyatları Ons bazında yükseldiğinde, aynı paralelde gram altının da yükselebilmesi için Türk Lirası’nın değer kaybetmesi gerekmektedir. Bu yüzden Ons bazındaki yükseliş ve düşüşler aynı oranda gram altına etkilememektedir. Bu durumda; altın onsu almak daha karlı bir eylem mi derseniz bu soruya evet diyebiliriz, çünkü Ons altındaki hareketlilik gram altına göre daha kalıcı ve kazanç oranı daha yüksektir.

Gerek altın ons gerekse diğer ölçü birimlerindeki altınlar olsun, eskiden olduğu gibi direkt kuyumculardan ya da bankalardan alınabilir. Ayrıca artık bankalar altın hesapları açarak, her türlü çalınma, kaybolma gibi risklere karşı çok daha güvenli bir seçenek sunmaktadır. Her ne şekilde olursa olsun Türkiye piyasasında altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, gram altın ve ons altın arasındaki kazanç ve kayıp dengesini iyi takip etmesi gerekmektedir. Altın fiyatları çok değişken olabilmektedir. Petrol fiyatlarındaki artış, altının ons fiyatını yükseltmektedir. Piyasalardaki dengeler çok hassastır bu nedenle, altın onsu almak daha karlı bir eylem mi sorusuna uzun vadede evet yanıtını verebilsek de yine de tüm dünya ekonomisi ve fiyat dalgalanmalarını göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Ons altın mantıklı olduğu gibi, gram altın ya da çeyrek altın da mantıklı seçeneklerdir. Çünkü gram altını bankadan aldığınızda alım satım makası az olacaktır. VE daha hızlı kara geçmenize yarayacaktır. Çeyrek altın ise her yerde kolaylıkla bozdurulabildiğinden ve popülaritesini hiçbir zaman yitirmeyeceğinden mantıklı bir seçenek olarak karşınıza çıkacaktır.

Altın Hesaplama

  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2024
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2024
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Euro cinsinden altin fiyatlarini bu sayfada takip edebilirsiniz. Almanya, Fransa, Belcika icin..
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..