Papaz Brunson davası doları nasıl etkiler?

Papaz Brunson davası Dolar Türk Lirası kurunu nasıl etkiler?

Piyasaların gözü kulağı 12 Ekim tarihindeki Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı ve Türkiye'de tutuklı olan Rahip Brunson davasında. Türkiye ile ABD'nin ilişkilerinin son dönemde gerilmesindeki en büyük faktörlerden biri olan bu dava finansal piyasalar açısından da büyük önem arz ediyor.


papaz davası doları nasıl etkiler?


ABD Başkanı D. Trump ve başkan yardımcısının twitter üzerinden ısrarla serbest bırakılması yönündeki istekleriyle birlikte iki ülkenin arası son dönemde, uzun süredir olmadığı kadar gergin durumda. Papaz Brunson'ın serbest bırakılmamasıyla ABD, Türkiye'ye karşı demir çelik vergileri başta olmak üzere bir takım yaptırım kararı aldı. Dışardan yatırıma ihtiyaç duyan ülkemizde bu gerilim sonrası dolar/TL kuru 5'li seviyelerin başındayken hızla 7 TL'lere kadar çıktı. Daha sonra, dolar kuru 6 lira seviyelerinde dengelense de, bu dava yüzünden doların 1 lira ekstradan arttığını söyleyebiliriz.

Türk Lirası'nın değer kazanması ve yabancıların ülkemize para getirmesi, yatırım yapması için bu tarz siyasi gerilimler büyük engel teşkil ediyor.

12 Ekim'deki duruşmada Papaz Andrew Brunson bırakılırsa ya da bırakılmazsa Dolar/TL kuru üzerindeki etkileri nasıl olabilir? Bu yazımızda 2 senaryo üzerine olası sonuç tahminlerini okuyabilirsiniz.

Papaz Andrew Brunson kimdir?

1968 ABD doğumlu olan rahip Brunson, İzmir'de rahiplik yaparken, FETÖ ile ilişkilendirilen bir davada; Ajanlık suçlamasıyla 2016 yılı Ekim ayında tutuklanmıştır.

papaz brunson dava sonucu doları nasıl etkiler?

Papaz Brunson serbest bırakılırsa dolar ne olur?

Daha önceki paragraflarda belirttiğimiz üzere Rahip Brunson'ın, Donald Trump ve başkan yardımcısı Pence'in tehditleriyle birlikte iyice artan bir şekilde dolar/TL kuruna etkisi büyük olmuştur. 5'li seviyelerin hemen başındayken bu krizin iyice tırmanmasıyla dolar 5'ten 6.50 ve hatta 7 seviyesine kadar yükselmiştir.
Papaz Brunson önümüzdeki davada bırakılırsa bunun Dolar kuru üzerinde büyük bir şekilde düşüş yaşatacağı konusunda birçok uzman hem fikir. Eğer Papaz Andrew Brunson tahliye edilirse; 6 lira seviyelerinde yer alan dolar kurunun 5.50'lere kadar inebileceğini söylemek mümkün.

Papaz serbest bırakılırsa dolar ne kadar düşer?


Commerzbank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose:

Rahip bırakılırsa dolar kurunun 5.50'lere kadar inebileceğini ifade etti.

QNB Finansbank başekonomisti Burak Kanlı:

Papazın bırakılmasıyla dolarda 5.70'li seviyelere inebileceğimizi söyledi.

Capital Economics

Rahibin bırakılmasıyla 5.50'li seviyelere kadar doların inebileceğini öngörüyor.


Piyasalar Papaz davasında neyi fiyatlıyor?

Dolar kuru 6.50'li seviyelerden 6 seviyesine kadar geriledi ve son birkaç gündür düşük seyir ediyor. Bu durum piyasaların rahip Brunson'ın bırakılması yönünde beklenti içinde olduğunu gösteriyor.


papaz dava sonucu


Papaz bırakılmazsa dolar ne olur?

Rahip Brunson'ın bırakılmaması durumunda dolar/Tl kurunda yukarı yönlü tepki beklemek mümkün. Fakat daha önceki tehdit krizinde olduğu gibi 5 Lira'dan 7'ye gittiği gibi bir artış beklemek söz konusu olmaz. Çünkü zaten bu gerginlik büyük ölçüde doların fiyatını etkilemiş durumda.
6.50'lerden hem faiz artışı hem de papazın tahliye edilmesi beklentisiyle dolar kurunda 6'ya kadar gevşeme olmuş durumda. Eğer rahip bırakılmazsa dolar kurunda 6.50'lere doğru tekrar yeni bir çıkış süreci bekleyebiliriz.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun yapıldığı sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD 'de olduğu sırada, ABD'li yetkilelerden rahip Brunson'ın tahliye edilmesiyle konusunda bir açıklama gelmişti ve bu açıklamada papazın serbest bırakılması yönündeki beklentilerini ifade etmişlerdi. Bırakılmazsa yeni krizler ve gergin ortamın olacağı kesin fakat dolar kurundaki etkiyi tamamen tahmin etmek güç. Çünkü olası bir tahliye olmaması durumunda, ABD'nin buna karşılık yapacağı yaptırımlar kurda sıradışı hareketlere sebep olabilir.

Altın Hesaplama

  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2024
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2024
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Euro cinsinden altin fiyatlarini bu sayfada takip edebilirsiniz. Almanya, Fransa, Belcika icin..
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..