Altın bozdurma ve satın alma arasındaki fiyat farkı neye göre belirleniyor

Evlilik arifesinde olduğunuzu farz edelim. Eşinizle beraber mahallenizdeki kuyumcuya gittiniz, 10 bin lira değerinde bir takı seti beğendiniz. Pazarlığınızı yapıp altınları satın aldınız. Fakat her ne olduysa, bir sebepten dolayı satın aldığınız altınları acilen satmanız gerekti diyelim. Yine aynı kuyumcuya gittiğinizde kuyumcu size 8 bin lira verebileceğini söyledi! O an yaşadığınız şoku atlatmaya çalışırken neden bu kadar zarar ettiğinizi sorgulamaya başlamanız işten bile değildir. Altın alım ve satımı arasında oluşan bu fiyat farkı, küçük yatırımcının ve acil olarak altın bozdurmak isteyenlerin canını sıkan en önemli handikaplardan birisi. Peki, aradaki bu fiyat farkı neye göre belirleniyor?


Altın bozdurma & Altın satın alma
Öncelikle altın alım ve satımı arasındaki fiyat farkının, ki bu “makas” olarak da adlandırılır, kuyumcuların en önemli gelir kaynaklarından birini teşkil ettiğini söylemek gerekir. Size altını satarken yüksek fiyattan veren kuyumcu, siz ürünü satın aldıktan hemen sonra geri vermek istediğinizde oldukça düşük bir rakam teklif edecektir.Aradaki bu fiyat farkı biraz kuyumcunun insafına, biraz da satmak istediğiniz altının kalite ve temizlik durumuna göre değişim gösterecektir. Tüm bunlara ek olarak ülke ekonomisinin içinde bulunduğu hal ve gidişat, altına olan talep gibi faktörler de bu fiyat farkının oluşmasında rol oynar. Örnek vermek gerekirse, altın fiyatlarının çok yükseldiği dönemlerde herkes altın bozdurmak için kuyumculara akın eder. Kuyumcu da elindeki altınları bozdurmamak için ya çok düşük fiyattan altım alımı yapar, veyahut elinde altın kalmadığını söyleyerek altınları bozmaz. Sonuç itibariyle alım ve satım işlemleri arasındaki fiyat farkı, birbirinden çok farklı etkenlerin bir araya toplanmasıyla oluşur.

- Çeyrek Altın Fiyatları

Yüksek işçiliği bulunan bilezik ve saat gibi altın ziynetler, kuyumcular tarafından yüksek ücretlerle satılır. Ancak iş satılan ürünü geri almaya geldiği zaman durum değişir.

Tüm bunlara ek olarak kuyumcular altın satarken işçilik fiyatını da altının değerinin üzerine eklerler. Ancak altını sizden geri satın alırken yalnızca altının gramı kadar bedel biçerler. Yalnızca arada oluşan bu işçilik masrafını yok saymaları bile kuyumcuların ciddi manada kâr elde etmelerini sağlar. Altın bozdururken karşılaştığınız düşük rakamlar, işçilik ücretinin kale alınmaması sonucu ortaya çıkar.

Aynı şekilde bankaların düzenlediği altın kabul günlerine gittiğiniz zaman da durum çok farklı değildir. Önündeki hassas teraziyle sahip olduğunuz ziynet eşyasını tartan banka görevlisi, yalnızca altının gram ağırlığı üzerinden bir bedel biçer ve size bu rakamı teklif eder. Dolayısıyla altın bozdururken her zaman için zarar etme durumu söz konusudur. Ancak altın fiyatları çok sert yükseldiyse, aradaki işçilik farkını bu şekilde kapatabilmeniz mümkün olabilir. Bunun için de tam zamanını beklemeli, altın fiyatlarının en ideal seviyeye ulaştığı anda altınlarınızı bozdurmalısınız. Bu sayede kâr marjını yükseltebilir, yatırımlarınızın geri dönüşünü en üst seviyede alabilirsiniz.

Hesaplama
  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..
Çeyrek altını bankada bozdurabilir miyiz? Çeyrek altın bankaya satılır mı? gibi..