Altın fiyatları her yerde aynı mı?

Fiyatı belirlenirken uluslararası piyasalardan, iç savaş ve karışıklıklardan, merkez bankalarının yapmış olduğu açıklamalardan ve bilhassa ABD’nin etkisinden kurtulamayan altın; geçmişten beri ülkemizdeki küçük yatırımcının bir numaralı tercihi konumundadır. Daha riskli gördüğü borsa ve forex gibi yeni nesil yatırım araçlarına ilgi göstermek yerine tercihini altından yana yapan vatandaşlar, sürekli olarak altın fiyatlarını takip ederek kısa süre içinde yüksek kâr elde etmeyi hedeflerler. Yeni gelişen teknolojiye ayak uydurup internet üzerinden altın alım satımı yerine, kuyumculardan altın satın alarak fiziki olarak yatırımlarını gerçekleştirirler.


altın fiyatları heryerde aynı mı?
Altın fiyatları tek bir yerden belirlenmez. Dünya genelindeki hemen her siyasi ve global vaka, altının fiyatına olumlu veya olumsuz olarak etki eder. Dolayısıyla her ülkede altın fiyatları değişiklik gösterebilir. Özellikle altın fiyatları yükselişe geçtiği zaman altınlarını paraya çevirmek üzere kuyumcunun yolunu tutan yatırımcıların aklına “Tüm kuyumcularda altın fiyatları aynı mı?” sorusu gelebiliyor. Altını paraya çevirirken ortaya çıkan makası daraltmak isteyen yatırımcı, altını en yüksek fiyattan bozdurabileceği bir kuyumcuyu tercih etmek ister. Evet, altın fiyatları her kuyumcuya göre değişir. Ancak bu değişim çok ufak miktarlarda olur. Eğer yüklü miktarda altına sahip değilseniz, kuyumcu kuyumcu dolaşıp altını bozdurmak için en yüksek teklif almakla hiç vakit kaybetmeyin. Gideceğiniz herhangi bir kuyumcu, size altının normal değerinden bir teklif sunacaktır.

Ancak tüm bunlarla uğraşmak yerine altın alım ve satım işlemlerinizi sanal âlem üzerine taşırsanız, yüksek fiyattan altın alan kuyumcu aramakla da uğraşmamış olursunuz. Çok az bir çabaylagram altın hesabınızı bozdurarak paraya çevirebilir, yine aynı şekilde paranızla gram altın satın alabilirsiniz. Üstelik var olan altınlarınızı bankalara götürerek hesap açmak ve alım satım işlemlerinizi internetin olduğu her yerden gerçekleştirebilmek, günümüzde çok daha kolay bir hale gelmiş bulunuyor.

Günümüzde altın hesabı olan müşterilere hizmet sunan bankalar arasında dahi altının fiyatı farklılık gösterebiliyor. Her banka kendi politikasına göre altın alım ve satım fiyatını belirliyor. Dolayısıyla altın alım satım işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirmeye karar verirseniz, mutlaka bir ön araştırma yaparak en yüksek altın alım fiyatını teklif eden firmalarla iş yapmalısınız. Tercih edeceğiniz bankanın altın alım ve satım fiyatı aralığının en düşük olduğu bankayla çalıştığınız takdirde çok az zararla sahip olduğunuz altınları paraya çevirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, altının işlem gördüğü mesai saatleri içinde alım satım işlemlerini yapmak olmalıdır. Eğer mesai saatleri dışında, hafta sonu, resmi tatil ve bayram gibi özel günlerde altın alım satım işlemi yapmaya kalkarsanız; alış ve satış fiyatları arasındaki makas çok daha fazla açılacağı için kaybınız daha fazla olacaktır. Bu hususu mutlaka unutmamalı, tıpkı borsada olduğu gibi altın yatırımlarınızda da günlük mesai çizelgesine uymaya özen göstermelisiniz.

Hesaplama
  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..
Çeyrek altını bankada bozdurabilir miyiz? Çeyrek altın bankaya satılır mı? gibi..