Altın zamanla bozulur mu?

Altın fiyatları yükselişe geçtiği zaman bozdurup kâr elde etmeyi amaçlayan ve bu doğrultuda yatırım amaçlı altın satın alan insanlar, çoğu zaman geleneksel düşünceden sıyrılamayıp altınlarını yaşadıkları evin en uç köşe bucaklarına saklayabiliyorlar. Muhtemel hırsızlık ve kaybolma vakalarını önleyebilmek için akla hayale gelmeyecek yerler keşfeden küçük yatırımcılar, çoğu zaman karanlık ve nemli ortamlarda altınlarını saklayabiliyorlar. Yapı itibariyle yumuşak ve rahatlıkla eğilebilir bir dış görünüşe sahip olan altınlarının çürümesinden ve zamanla bozulmasından korkanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil doğrusu…

Peki, altın zamanla bozulur mu? kararır mı? Nemli ve rutubetli ortamlarda altının çürümesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

altın zamanla kararır mı

Bu soruyu cevaplamadan önce altının nasıl bir bileşen yapısına sahip olduğuna bakmak gerekir. Bilindiği üzere altın, çeşitli minerallerin bir araya gelmesi sonucu belli bir saflık değerine ulaşır. Kuyumculardan satın aldığınız altınların tamamı saf altın değildir. Kimi zaman gümüş, kimi zaman da bakır karıştırılan altınların “ayar” denilen saflık değeri, altın dışındaki minerallerin oranına göre belirlenir. Söz konusu minerallerin altınla karıştırılmasındaki amaç ise altının ısıya, çeşitliolumsuz dış etkenlere karşı daha sert vedayanıklı olabilmesini sağlamaktır. Tabiattaki haliyle kolayca bükebileceğiniz altınlar,sahip oldukları yeni alaşım sayesinde kolayca saklanabilir bir forma kavuşmuş olurlar.

Dolayısıyla yukarıda yer alan soruyu “Hayır, altın zamanla kararmaz veya bozulmaz” şeklinde cevaplayabilmek mümkündür.


Hesaplama
  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..
Çeyrek altını bankada bozdurabilir miyiz? Çeyrek altın bankaya satılır mı? gibi..