Brexit altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Brexit nedir?

Brexit: Britain Exit'in kısaltması olarak Brexit şeklinde söylenir. Britain Exit, Britanya'nın çıkışı anlamına gelmektedir. Son günlerde adını sıkça duyduğumuz bu söz, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması anlamına gelmektedir.

Neden Brexit gündemde?

İngiltere, AB'den çıkma konusunda ikiye bölünmüş durumda. İngiltere'nin birçok vatandaşı Avrupa Birliği'nin adaya yük olduğunu düşünüyor. Ekonomik ve refah düzeyde Avrupa Birliği'nden daha iyi durumda olduğunu düşünen Brexit taraftarları, Avrupa Birliği'ni bırakmanın Birleşik Krallık'a iyi geleceğini düşünmektedir. Ayrıca, Türkiye'nin AB'ye girme durumunda, AB içi serbest dolaşımdan kaynaklanan durumdan dolayı, İngiltere'yi Türklerin istila edeceğini düşünmektedirler.

Brexit, İngiltere AB birliği referandumu

Brexit'i istemeyen diğer vatandaşlar ise, İngiltere'nin global düzeyde söz sahibi olabilmesi için Avrupa Birliği'nde kalması gerektiğine inanıyor. Ayrıca, serbest dolaşımın her halükarda (AB'de olunmasa bile) Avrupa Ülkeleri arasında serbest olacağını çünkü ekonomik sürecin devamlılığı için bunun gerektiği olduğuna inanıyor.

Brexit Referandumu nedir?

Brexit referandumu, AB'den çıkıp çıkmama konusunda İngiltere vatandaşlarına yapılan referandum seçimidir. Bugün 23 Haziran 2016 itibariyle yapılan referandumun sonucu, gece yarısı 00.00 itibariyle açıklanacak.

Brexit durumunda Sterlin ne olur?

Brexit'in kabul edilmesi durumunda, Sterlin'in düşeceği savunulmaktadır. Çünkü AB'den ayrılınması durumunda, Sterlin hacminin düşebileceği ve paranın daha da değersizleşeceği düşünülmektedir.

Brexit altın fiyatları etkisi

Brexit sonucunda altın fiyatlarına çeşitli etkiler olabilir. Sterlinin Brexit'e bağlı olarak düşmesi durumunda global düzeyde altına yönelim olabilir ve bunun sonucunda altın fiyatları yükselebilir.

Brexit'in dolar kuruna etkisi ne olur?

Brexit durumunda, dünya genelinde insanlar güvenebileceği bir yöne doğru akım etmek isteyecekler. En güçlü para birimleri dolar ve euro'ya yönelim olabilir. Özellikle ABD gibi güçlü bir ekonominin para birimi olan dolara yönelim artacaktır. Bu durumda ülkemizde dolar TL kuru yükselişe geçebilir.

Dolar takip için -> DOLAR
Altın fiyatları takip için -> Altın Fiyatları

Altın Hesaplama

  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2023
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2023
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Euro cinsinden altin fiyatlarini bu sayfada takip edebilirsiniz. Almanya, Fransa, Belcika icin..
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..