Düğünlerde neden çeyrek altın takılır

Hayatlarına birlikte devam etme kararı alan çiftler, evlilik yolunda ilk adımı atmaya başladıkları andan itibaren büyük bir masrafın altına da girmiş olurlar. Yeni bir ev almak, bu evin eşyalarını satın almak, davetiyeleri hazırlamak, gelinlik ve damatlık seçmek, balayı adresini belirlemek ve daha akla hayale gelmeyecek bir sürü masraf kalemi yeni evlenecek çifti bekleyen giderler arasında yer alır. Üstüne bir de katılımcıların memnun olacağı bir düğün organizasyonunu eklediğinizde, yeni evli çiftin tüm bu masrafların üstesinden gelemeyeceği net bir şekilde anlaşılır.


Çeyrek Altın ve Düğün

Neyse ki çiftler bu gibi durumlarda yalnız değillerdir. Her iki tarafından da akrabaları, dost ve arkadaşları genelde düğünlerin sonunda gerçekleştirilen takı merasiminde yeni evli çifte ellerinden gelen yardımı yaparak çeşitli hediyeler verirler. Bu hediyelerin en makbulü ise çeyrek altındır. Gelin ve damadın boynuna asılan kuşağa kolayca asabilmek için kulplu olarak tasarlanan çeyrek altınlar, her kuyumcu dükkânından kolayca satın alınabilecek kadar el altındadır. Ayrıca fiyatının uygunluğu da bu mutlu günlerinde yeni çifte bir hediye vermek isteyenler tarafından tercih edilmesine yol açar.

Yeni evli çift, çoğu zaman giderleri karşılamak adına toplanan ziynetleri bozdurarak borçlarını öderler. Ancak buna ihtiyacı olmayanlar ise yatırım amaçlı altınlarını bekletmeyi tercih edebilirler. Kendilerine takı takan arkadaşları evlendiği zaman, veya bu kişilerin çocukları olduğu zaman da çeyrek altın hediye etme sırası artık kendilerine gelmiş demektir.

Düğünlerde gelin ve damada takılan ziynet eşyalarına baktığımızda akrabalık bağları zayıfladıkça takılan takıların değerinin de düştüğü gözlemlenebilir. Örnek vermek gerekirse, evlenecek çiftlerin anne babaları en pahalı altın takıları yeni çifte hediye ederler. Gelin ve damadın arkadaşları ise bazen nakit para takabiliyor olsalar da, tercihlerini genelde çeyrek altından yana kullanırlar.

Hesaplama
  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..
Çeyrek altını bankada bozdurabilir miyiz? Çeyrek altın bankaya satılır mı? gibi..