Frexit nedir? Frexit piyasaları nasıl etkiler?

Frexit ne demektir?

Frexit: Fransa'nın AB'den çıkmasına dair olası bir referandum için konulmuş bir kısaltmadır. İngiltere'nin Brexit şeklinde yaptığı oylamaya gönderme yapan Frexit, France Exit sözcüklerinin kısaltmasından oluşur.

frexit, fransa ab'den ayrılma referandumu

İngiltere'nin AB'den ayrılmak için yaptığı referandumda "leave" yani AB'den ayrılma seçeneği, "Britain Exit" (Britanya'nın çıkışı) sözcüklerinin kısaltmasıyla Brexit olarak nitelendirildi. Fransa'da aşırı sağ parti (National Front, Ulusal Cephe) başkan yardımcısı Florian Philoppot, "Brexit" in kabul edilmesinin ardından kendi sosyal medya sayfası Twitter'da "#Frexit" kısaltmasını kullandı ve Frexit sözcüğü bu şekilde gündem oldu.

Frexit piyasaları nasıl etkiler?

Daha önce Brexit oylamasında gördüğümüz gibi, olası bir Frexit durumunda piyasaların dalgalanması söz konusu olacaktır. Brexit'in İngiltere'nin kendi para birimi olan Sterlin'e büyük miktarda negatif etkisi oldu. Dolar karşısında 1985 yılından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Gelişen ülke piyasalarında borsalar düşüşte ve para birimleri de AB dışında diğer büyük güç olan ABD'nin para birimi dolar karşısında güç kaybetti.

Frexit Euro'yu nasıl etkiler?

Olası bir Frexit durumunda, AB'nin para birimi Euro'nun büyük ölçüde dalgalanma yaşayacağını ve dolar karşısında değer kaybedeceğini öngörmek zor olmayacaktır. Fransa'nın Euro para birimi üzerinde büyük bir ağırlığı bulunmaktadır. Fransız Frangı (FRF)'den sonra Euro'ya geçen Fransa, Euro bölgesinde ağır toplardan biridir. Frexit'le beraber Euro TL kuru düşüş yaşayabilir.

Frexit Doları nasıl etkiler?

Frexit'in gerçekleşmesi halinde Euro'nun dolar karşısında zayıflayacağı ve diğer gelişen ülke para birimlerinin de ABD doları karşısında gerileyeceğini öngörebiliriz. Kısaca, Frexit ile beraber ülkemizde Dolar kurunun yükselmesi beklenebilir. Euro'da ise düşüş yaşanması muhtemel olacaktır.

Frexit altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Brexit'in kabulünün ardından altın fiyatları yıllardır yapmadığı atağı yaparak bir günde %7 değer kazandı. Piyasalarda tedirgin bir hava hakimken tüm dünyadan yatırımcılar genellikle "güvenli liman" olarak nitelendirdikleri altına yönelmektedirler.

Fransa'nın AB'den ayrılması durumunda altın fiyatlarında hızlı bir yükseliş trendi görmek mümkün olacaktır.

Çeyrek Altın

Altın Hesaplama

  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2024
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2024
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Euro cinsinden altin fiyatlarini bu sayfada takip edebilirsiniz. Almanya, Fransa, Belcika icin..
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..