Ziynet altın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ziynet altınlar kültürümüzden gelen bir alışkanlıkla önemli törenlerin vazgeçilmez hediyesi konumunda. Birçok tanıdık eş, dost, akraba nişan, düğün, sünnet gibi törenlerde hediye alma konusunda ilk olarak altını düşünmektedir. Peki altın alırken nelere dikkat edilmeli?
Çeyrek altın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Her çeyrek altın aynı mı?

Çeyrek altın yıllardan beri ülkemizde darphane tarafından basılmaktadır. Haberlerde veya internete takip ettiğimiz çeyrek altın fiyatı darphane tarafından basılan ve aşağıdaki özelliklere sahip olan çeyreğin fiyatlarıdır.
- Çeyrek altın 22 ayar altından yapılmakta olup (22/24) %91.6 saf altın içermekedir.
- 22 Ayar altından yapılma çeyrek altın 1.75 gram altın içerir.
- Darphane dışında basılan çeyrek altının; bildiğimiz çeyrek altınla aynı değerde olması için has altın (24-ayar altın) miktarının 1.608 gram olmasına dikkat edilmelidir.

Darphaneden bağımsız şekilde farklı kurumlarca basılan çeyrek altınların 22-ayar ve 1.75 gram olmasına veya 24-ayar miktarının 1.608 gram olmasına dikkat edilmelidir. Bunların dışında çeyrek altın ismiyle basılan farklı gramajlarda olan altınlar, fiyatları takip ettiğiniz çeyrek ile eş değerde olmayabilir.

Yarım Çeyrek Altın, gerçekten yarım mı?

Yarım çeyrek altın adıyla basılan altında miktar 0.625 gram olarak basılmaktadır. 22 ayardan oluşan bu yarı-çeyrek altın aslında, çeyrek altının tam yarısı değildir. Örneğin; çeyrek 200 lira iken, bu altının fiyat 100 tl değildir. Normalde çeyrek altın 1.75 gramdan oluşurken, yarı çeyrek altının; 0.875 gram 22-ayar olması beklenir. Birçok insan tam yarı fiyatı zannederek alırken daha fazla fiyat ödeyebilir.

Gram altın ile çeyrek altın nasıl hesaplanır?

Çeyrek altın yatırım olarak da tercih edilebilir. Alım satım sırasında aralık genellikle 1 TL civarında olmaktadır. Bu kuyumcudan kuyumcuya, mağazadan mağazaya farklılık gösterebilir. 24-ayar gram altın ile çeyrek altın hesabı aşağıdaki gibi yapılır.
1 Gram altın (24-ayar) = 100 TL ise çeyrek altın fiyatı da 100 x 1.608 = 160.8 TL olarak hesaplanabilir. Bu 160 TL'ye ek olarak 1-5 TL aralığında kar eklenerek satışı yapılmaktadır.

Ziynet altın veya gram altın hesaplaması için; altın hesaplama sayfamızı kullanabilirsiniz.

Hesaplama
  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..
Çeyrek altını bankada bozdurabilir miyiz? Çeyrek altın bankaya satılır mı? gibi..