Altın fiyatları 2017 yılında nasıl olacak

Altın piyasasını 2017 yılında neler bekliyor?
Altına yatırım yapan insanlar, ekonomiye dair bilgili olduklarını düşündükleri kişilerin öngörülerini merak ederek “Seneye altın ne olur?” gibi soruların cevaplarını ararlar. Altın yatırımlarını 1 sene gibi kısa bir vade süresini hedef gözeterek belirleyen yatırımcılar, uzmanların tecrübe ve bilgi birikimlerinden faydalanma yolunu seçerler. Ancak ortada tek bir gerçek var, yarın bile kimse altın fiyatlarının ne olacağıyla ilgili kesin ve net bir tahminde bulunamaz. Nedeni ise çok basit: Dünyanın dört bir yanındaki piyasalarda işlem gören altın, meydana gelebilecek her olaydan olumlu veya olumsuz olarak etkilenir. Örnek vermek gerekirse; FED’in yaptığı bir açıklama, iç savaş tehlikesi, ülke istikrarının bozulması veya düğün mevsiminin gelmesiyle altına artan talep; altın fiyatlarını doğrudan etkiler.


altın fiyatları 2017 yılında ne olur?


Piyasalarda güven ortamı hakim olmazsa herkes parasını altına çevirerek değerini korumak isteyecektir. Bu da altına hücum edilmesini, talebin patlamasını, dolaylı olarak da altın fiyatlarının artmasına yol açacaktır.

Evet, daha önce de dediğimiz gibi kimse altın fiyatlarını önceden tahmin edemez. Ancak yine de yatırım tavsiyesinde bulunmak isteyen uzmanlar, altının sergilediği iniş ve çıkış grafiklerini okuyarak ve gelecekte meydana gelebilecek olayları hesaplayarak altının ileride ne tür bir pozisyonda yer alacağına dair öngörülerde bulunabilirler. Yakın bir gelecekte küresel savaş veya kriz çıkmasına ihtimal vermeyen, altının iç piyasada büyük bir talep doğacağını öngören yatırım uzmanları; altının fiyatının artacağı şeklinde tahminlerde bulunabilirler. Günümüzde birçok yatırımcı, doğru çıkan tahminleri yüzünden “kahin” olarak da nitelendirilebiliyorlar.Gram Altın fiyatı - Son 5 Yıl Grafiği

Aynı şekilde merkez bankalarının ve özellikle ABD’nin merkez bankası FED’in açıkladığı faiz artırma veya azaltma kararları da altını doğrudan etkiler. Nasıl mı? Faiz oranları aşağıya çekildikçe insanlar daha rahat kredi alırlar. Kredi alan insanlar, bu krediyi harcayarak piyasaya para akışı sağlarlar. Para kazanan esnaf, üretici ve tüccarlar; ellerindeki nakdi altına çevirerek altın talebini yükseltiler. Her üründe olduğu gibi altında da talep artınca fiyat doğru orantılı olarak yükselir ve karşımıza yüksek altın fiyatları çıkar. Yaşanan ani iniş ve çıkışları hesaba katmaktansa, tüm bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak genel bağlamda “2017 yılında altın ne olur?” sorusunun cevabını bulabilmek mümkündür.

Yapmış olduğu tahminlerde başarılı olan ekonomistlerin 2017 yılı için yaptığı yorum ve tahminlerine baktığımızda genel olarak iyimser bir havanın hakim olduğunu görüyoruz. Örnek vermek gerekirse ABD’de hizmet veren Morgan Stanley isimli yatırım bankası, 2017’ye kadar birçok altın madeninin kapanacağı için piyasada altın stoğunun azalacağını ve altın fiyatlarının yükseleceğini tahmin eden bir açıklamada bulundu. Altına olan talebin yükselmesi halinde arz düşük olacağı için altın fiyatları beklenenlerin üstünde artabilir. Keza aynı şekilde enflasyon canavarının hortlaması gibi ekonomi için kötü bir gelişme yaşandığı takdirde de,altın fiyatlarında önemli bir yükselmenin yaşanması söz konusu olabilir.

- Çeyrek Altın Fiyatı
- Gram Altın Fiyatı
- Ata Lira Fiyatı

Hesaplama
  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..
Çeyrek altını bankada bozdurabilir miyiz? Çeyrek altın bankaya satılır mı? gibi..