Cumhuriyet altını neden pahalı oluyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından ilk kez 1925 yılında basılan ve vatandaşın talebini karşılamak için piyasaya sürülen cumhuriyet altını, bugün dahi yatırım ve hediye amaçlı altın almak isteyenlerin sıklıkla satın aldığı değerli bir altın çeşidi olmayı başarmış bulunuyor. Takvim yaprakları 1951 senesini gösterdiğinde bugünkü haline çok yakın olarak tekrar elden geçirilen ve bir standarda kavuşan cumhuriyet altını, ne yazık ki fiyatının emsallerine nazaran daha yüksek olmasıyla küçük yatırımcının rahatlıkla satın alabileceği bir altın çeşidi değil.

Cumhuriyet altını, üzerinde tarih bilgisi barındırmadığı için eski veya yeni olarak sınıflandırılamaz. Tarih farkı bulunmaması cumhuriyet altınının bu kadar çok ilgi görmesinin en temel sebeplerinden birini oluşturur. Talep arttıkça fiyat da doğru orantılı olarak artış göstereceği için, cumhuriyet altını fiyatlarında geçmişten bugüne dek hep bir pahalılığın söz konusu olduğu pekala söylenebilir.

Halk arasında “Ata lira” olarak da bilinen cumhuriyet altını çoğu zaman tam altınla da karıştırılır. Dış görünüş itibariyle iki altın çeşidinin üzerinde de Atatürk portresi yer alır. Ancak altınların teknik özellikleri birbirinden farklıdır. 22 ayar olan Cumhuriyet altını, 7.216 gram ağırlığa sahiptir. Çapı ise tam 22 mm’dir. Birbiriyle karıştırılan tam altın da 22 ayar ve 7.016 gram ağırlığındadır. Ancak çapı, 30 mm’lik değerle cumhuriyet altınından daha büyüktür. Netice itibariyle tam altın, cumhuriyet altınından daha büyük gözükse de gram olarak ağırlığı daha hafif olduğu için daha ucuza elde edilebilir.

Cumhuriyet altınının bu kadar pahalı olmasının temel sebebi, gram değerinin yüksek oluşudur. Prestijli bir altın çeşidi olması, köklü bir tarihe dayanıyor olması ve düşük işçilik ücretiyle bozdurmak istediğiniz zaman daha yüksek kâr elde etmenizi sağlaması; cumhuriyet altınını tercih sebebi kılan en önemli özelliklerin başında gelmektedir.


ata lira fiyatı

Evet, cumhuriyet altınında işçiliğin çok fazla olmaması yüzünden emsallerine nazaran daha çok rağbet gördüğünü söyleyebilmek mümkündür. Böylece altını satın alırken değerine göre daha ucuza elde edebilir, satmak istediğiniz zaman da düşük işçilik bedeli sayesinde daha az zarar edebilirsiniz. Bu özellikleri dolayısıyla yatırımcıların her zaman için ilgisini çekmeyi başaran cumhuriyet altını, darphane tarafından basılır. Günümüzde darphaneden altın alımı yapan kuyumcular tarafından satılan cumhuriyet altınları, meskük ve ziynet olmak üzere iki farklı kullanım alanına sahiptir. Meskük altını daha çok yatırım amaçlı kullanan vatandaşlar, ziynet eşyası olarak da tercihlerini şekillendirebiliyorlar.

Üzerinde yer alan, yandan görünümlü Atatürk portresinden dolayı “Ata lira” da denilen cumhuriyet altınları; günümüzde yalnızca yatırım amaçlı olarak da tercih edilmiyor. Ziynet eşyası ve hediyelik olarak da cumhuriyet altını satın alan insanların sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Özellikle altın piyasasının kalbi, İstanbul’daki Kapalıçarşı’da en çok rağbet gösterilen altın çeşitleri arasında cumhuriyet altını geliyor.

Hesaplama
  • Altından TL'ye
  • TL'den Altına

Altın Miktarı ile TL Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira

TL ile Altın Miktarı Hesaplama

ÇeşitMiktar Bozdurma Satın Alma
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın 2019
Gram Altın (24 Ayar)
Bilezik (22 Ayar)
Ata Lira
Papaz Brunson davası ve dava sonucu Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Rahip Andrew Brunson, yani,..
Altına yatırım yaparken dikkat edilecek hususlar. Altın onsuna yatırım yapmak mantıklı mı?..
Çeyrek Altın fiyatı sürekli artar mı? Altın her daim yükselir mi? Altın düşüş yapar..
Çeyrek altını bankada bozdurabilir miyiz? Çeyrek altın bankaya satılır mı? gibi..